www.advalvas.vu.nl
  >  ad valvas nummer 30
Stadse UvA en dorpse VU gaan niet samen PDF Print E-mail
Favoriten Twitter Facebook Myspace Hyves

 

uva_versus_vu3 februari 2010- “Ik ga nog liever in Groningen studeren dan dat ik college moet volgen aan die gereformeerde universiteit in Amstelveen.” Dat stelde een geëmotioneerde student tijdens het debat over de samenwerking tussen de bètafaculteiten van de VU en de UvA op 2 februari. Het initiatief voor het debat was genomen door Lief, een van de partijen in de studentenraad van de bètafaculteit aan de UvA.

“De samenwerking tussen de bèta’s van de VU en de UvA gaat steeds verder”, legde debatvoorzitter Dorus Stokhof aan de pakweg dertig belangstellenden uit. Er is al een gezamenlijke school voor de masteropleidingen opgericht, de Amsterdam graduate school of science. Hierin worden de masters ondergebracht van de UvA-faculteit Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica en de VU-faculteiten Exacte Wetenschappen en Aard- en Levenswetenschappen. Het gaat dus om een breed gebied, waar bijvoorbeeld ook biologie onder valt.

“De samenwerking komt natuurlijk vooral doordat er steeds meer moet worden bezuinigd”, zei Stokhof die zich verontschuldigde voor zijn schorre stem vanwege zijn bijdrage aan de studentendemonstraties de dagen vooraf aan het debat.

“Ook in de bachelorfase willen de VU en UvA gezamenlijke vakken gaan geven”, legde  Meike de With, student natuurkunde aan de UvA en VU uit. Er is namelijk een commissie ingesteld die extra geld gaat verdelen onder de bèta-opleidingen. De VU en de UvA denken meer geld te krijgen als ze met een gemeenschappelijk plan komen.” Een prima zaak vond een VU-student wiskunde. “Nu volgen wij al vakken aan UvA omdat er aan de VU te weinig studenten zijn om voor elk onderdeel een geschikte docent in dienst te hebben.” Wat een UvA- student de opmerking ontlokte dat de samenwerking vooral in het voordeel van de kleinere VU is. Daar was een student aardwetenschappen het niet mee eens. Die opleiding is aan de VU juist weer veel groter dan aan de UvA. Ook studenten natuurkunde zien voordelen in samenwerken. De UvA legt veel nadruk op theoretische vakken, terwijl bij de VU ook aandacht bestaat voor praktischer gerichte vragen op het gebied van energie en gezondheid.

Moeten de faculteiten dan maar fuseren? Dat vindt UvA-natuurkundestudent Anouk Post geen goede zaak. “Ik heb bewust er voor gekozen aan de UvA te gaan studeren, terwijl de meeste medeleerlingen van mijn school naar de VU gingen. Laat ik het zo zeggen. De UvA is er meer voor de stedelingen en de VU voor mensen uit de regio. Beide instellingen hebben een verschillend karakter en dat moet zo blijven.”

Een romantische voorstelling van zaken stelde een andere spreker. “Het valt me op dat het karakter van een universiteit vaak omschreven wordt door studenten die er zelf niet studeren.” Een ander vond dat juist bèta’s op grond van rationele overwegingen horen te kiezen en zich niet moeten laten leiden door sentimenten. Daarin kon Post deels mee gaan. “Als het onderwijs er beter van wordt, is samenwerking een goede zaak.”

Maar goed, waarom samenwerken met de VU en niet met Utrecht, Leiden of desnoods alle bèta-faculteiten in Nederland? Het antwoord luidde dat Amsterdam te klein is voor twee universiteiten met ieder een eigen bètafaculteit. Al snel werd voorgerekend dat Amsterdam toch echt meer inwoners heeft dan Leiden en Utrecht bij elkaar, die ieder er ook een eigen universiteit op na houden.

Valt er een conclusie te trekken? Volgens UvA-biologie student Bram Knegt wel, maar dat hadden de organisatoren hem van tevoren ook gevraagd te doen. “De discussie neemt vormen aan van tribaal denken en dat leidt tot veel sentimentele bubbels”, concludeerde hij. De discussies van de VU-stam tegenover de UvA-stam zijn volgens hem echter niet zinloos, want het geeft aan dat studenten niet alleen een vak willen bestuderen, maar ook op zoek zijn naar identiteit en een eigen karakter.

Zijn slotconclusie: “Samenwerken prima, maar de VU en UvA moeten wel aparte universiteiten blijven.” (DdH)

Hits: 1824
Commentaar (0)Add Comment

Schrijf commentaar

busy