24 januari 2011 - Afgelopen vrijdag was het een feest om spandoeken en protestborden te spotten. Wie door de menigte op het Haagse Malieveld liep, spotte de ene originele slogan na de andere. Een groepje studenten scandeerde het onvermijdelijke “Op-Rutte” op de melodie van hun protestfluitjes.
'Wordt het bier dan ook goedkoper?' stond op een spandoek gespat. Vooraan bij het podium drongen de slogans voor het oog van de camera’s en sprekers: 'Ministers, ze leren het nooit!', 'Ik ben niet boos, ik ben teleurgesteld' of gewoonweg 'Tegen'. Sommige studenten hadden zich om onduidelijke redenen uitgedost in een dierenkostuum of in een Romeins gladiatorenpak. Anderen droegen voor de gelegenheid een T-shirt met de boodschap: 'Gezocht: rijke ouders'. Enkelen bereidden zich al voor op de bezuinigingen 'Spandoek te koop: 3000 euro'. Een ander droeg alleen een stok met het opschrift 'Zelfs geen geld om een fatsoenlijk spandoek te kopen'.
Opvallend waren ook twee jongens met een een siliconen tepel op hun hoofd. 'Wij laten ons niet uitmelken!', schreeuwde hun spandoek. Eén demonstrant ging wel erg ver. Hij had een dode, kaalgeplukte kip aan een stok gebonden en zwaaide het beest boven de menigte uit, tot grote ergernis van de omstaanders. Een studente uit Nijmegen schreef op haar spandoek: 'Liever een PhD dan een JSF'. Ze lichtte toe dat ze regeringsplannen belachelijk vond: “Het is schandalig dat er bezuinigd wordt op onderwijs en niet op de hypotheekrenteaftrek en gevechtsvliegtuigen!” Niet iedereen was even goed op de hoogte over de bedoeling van het protest. Eén spandoek, waarschijnlijk van een opgetrommelde uitwisselingsstudent, luidde: 'I don’t have a clue what we’re all yelling about'.
De VU had sommige studenten een vrije namiddag gegeven om te gaan protesteren. Dat was niet voor iedereen weggelegd. Wie vrijdag moest werken of studeren en daardoor niet fysiek op het Malieveld aanwezig kon zijn, had toch een kans om deel te nemen aan het protest. Voor het eerst in Nederland liep er ook een virtueel protest synchroon met het protest in Den Haag. Via www.pixelprotest.nl kun je nog tot 7 februari je stem laten horen. Je naam verschijnt dan onder een groen mannetje. Creatievelingen kunnen ook hun eigen slogan verzinnen en dat op hun digitale spandoek laten verschijnen. Tijdens het protest op het Malieveld werd een menigte van groene mannetjes op een groot scherm naast het podium gepresenteerd. De teller van het virtueel protest loopt ondertussen stilaan naar de 20.000.
Toch was voor drie studenten uit Leiden hun tentamen geen belemmering om te gaan protesteren op het Malieveld. In de achterhoek van het modderveld hadden ze zich gezellig genesteld met een stapel studieboeken, flesjes bier en een donatiebox. “Help deze studenten de bezuinigingen door, geef gul!”, verzocht een bordje. Benieuwd of zij zo aan 3000 euro zijn gekomen.
TEKST: Veerle Vrindts, student-reporter
FOTO: doorbraak.eu
 |
Om nog maar even de knuppel in het hoenderhok te gooien, serieus: "een dode, kaalgeplukte kip op een stok" Had je liever gehad dat ik een levende kaalgeplukte kip op een stok had gezet?Kippen lenen zich gewoon erg goed voor beeldspraak, terecht het meest veelzijdige stukje vlees!
Voor wie het echt weten wil, zo eindigde die avond het verhaal van deze vrije vogel: hele kip even om en om aanbraden in de hete olie, fijngehakte uitjes toevoegen en aanfruiten, dan champignons en knoflook meebakken. Afblussen met bouillon en groene boontjes toevoegen. Deksel op de pan en stoven tot de boontjes gaar zijn (dan is de kip het ook wel). Eventueel de kip even uitnemen en de saus binden met maïzena. Lekker met gekookte aardappeltjes!